Click here to subscribe to TexasTrack.com and support this site


2007 Cross Country Schedule

 

Please email meet information to phil@texastrack.com.  


 

AUGUST

Y JH HS CO OP M Meet
X 18, Zapata Hawks Invitational (Zapata)
X 25, Dayton Bronco Meet (Dayton)
X 25, Haltom 8-mile Relay (TCC Northeast Campus, Hurst) - meet is full
X 25, Carroll Invitational (Bob Jones Park, Southlake)
X 25, Inks Lake Invitational (Inks Lake State Park, Burnet)
X 25, Greenhill Rock 'n Roll 6-mile Relay (Norbuck Park, Dallas)
X 25, Veterans Memorial Patriot Relays (Mission) - 3 man relay format; 3 teams of 3 are allowed at the varsity level and unlimited number of teams for jv and 9th grade- each member will run a mile and 1/2- Medals to the top 5 teams and trophies to the winning teams in each division- varsity, JV and 9th; contact Kathy Howell
X 25, Katy ISD Invitational (Bear Creek Park, Houston) - contact Gary Derks or Kristi Robbins
X X 25, Antonian Class Races (San Antonio State School, San Antonio)
X X 25, UH Cougar Classic (University of Houston, Houston)
X 25, Grace Prep Relay (Dalworthington Gardens City Park, Arlington)
X 30, Burkburnett Invitational (Perkins Scout Camp, Burkburnett)
X X 30, Ponder meet (Ponder)
X X X 30, Hebron Parkway Challenge (Carrollton Christian Academy, Carrollton)
X 31, Early Bird Meet (Sammons Golf Course, Temple)
X 31, Friday Night Lights (Bear Branch Park, The Woodlands)
X 31, Elk Run XIII (Chisenhall Park, Burleson) - contact Pete King at 817-447-5710 x 353
X 31, Austin Zilker Invitational (Zilker Park, Austin) - contact Sheila Henderson at 512-414-1044

SEPTEMBER

Y JH HS CO OP M Meet
X 1, Marcus I Invitational (North Lakes Park, Denton)
X 1, Reagan County meet (Reagan County)
X 1, Palacios meet (Texas State Marine Education Center, Palacios) - boys run 2.25 miles, girls run 1.5 miles; contact Luz Arredondo
X X 1, Llano Invitational (Llano)
X 1, Unicorn Invitational (Comal County County Fairgrounds, New Braunfels)
X 1, Plano ISD Invitational (Bob Woodruff Park, Plano) - 4A-5A Girls/Boys - JV Girls/Boys - 3A & under Girls/Boys; contact Tim Eshlemann or Dawn Pittman
X 1, Cardinal Classic (Bridge City) - contact Cody Knight at 409-728-9380
X 1, Laredo ISD meet (Lake Casa Blanca State Park, Laredo) - contact Lee Colin
X 1, Donna meet (Donna)
X 5, Brewer Bear JH Meet #1 (Central Park, White Settlement)
X X 7, Friday Night Hawk Invitational (McInnish Sports Complex, Carrollton) - 5A, 4A & under, and JH divisions, contact Jason Grennier at 214-616-0237
X X 7, McNeese State meet (Lake Charles, LA) - 4 x 1.5 mile relay format; contact Brendon Gilroy at 337-475-5278 or 337-540-8043 (cell)
X 7, Cleburne Invitational (Buddy Stewart Park, Cleburne) - contact Randy Allen
X 8, Tyler Lee Classic (University of Texas at Tyler, Tyler)
X X 8, Belton Meet (Long Branch Park, Killeen)
X 8, Rowlett Invitational (Springfield Park, Rowlett)
X X 8, Poolville Kill the Hill Invitational (Stephenville City Park, Stephenville) - varsity, JV, and JH divisions; contact Jamie Jenkins at 940-682-6911 or 940-682-6673
X 8, Andy Wells Invitational (Kingwood) - contact Tate Symons or Christine Simpson or call 281-641-7026
X 8, Yoe Town Harriers Invitational (Cameron)
X 8, Mayde Creek Puma/Finish Strong meet (Bear Creek Park, Houston) - contact Tony Brillon at 281-851-6134 or LaErica Huff at 281-543-9748; registration form
X X 8, Montgomery Invitational (Montgomery) - contact Billy Johnston at 979-277-4822 or 936-597-3141
X X 8, UTA Maverick Challenge (Vandergriff Park, Arlington) - contact John Sauerhage at 817-272-5753
X 8, Frisco Invitational (Warren Park, Frisco)
X X X 8, FEAST Patriot Invitational (Brooks City Base, San Antonio) - contact Neal Baumgartner at 210 545-2732 or 210 373-6236
X X 8, Lockhart Invitational (Lockhart City Park, Lockhart)
X X X 8, Texas State Invitational (Gary Job Corps, San Marcos)
X 8, Edinburg Invitational (Betty Harwell MS, Edinburg)
X X 8, Dragon Invitational (John Cooper School, The Woodlands) - contact Scott Holland at 281-367-0900 ext 449
X 8, Calhoun Beach Invitational (Port Lavaca) - contact Kathy Hellums at 361-551-2616
X 8, Yequa's Run by the Lake (Somerville) - contact Larry Cone or Robert Owens at (979) 596-2331
X 8, Wimberley Invitational (Wimberley) - contact Jill Bishop at 512-847-5729 x 614
X X X 8, Bland Invitational (Redbud Estates, Merit)
X 8, W. W. Samuell Invitational (Norbuck Park, Dallas) - contact Rene Mendez at 409-670-7604 (cell) or 972-892-5146
X X 8, Texas A&M International meet (TAMUI, Laredo) - contact Benny Rodriguez at 956-251-1813
X 8, Valley View Invitational (Valley View)
X X 8, Mona Gloff Invitational (Hamilton)
X 12, Keene JH Invitational (Byron Stewart Park, Cleburne) - contact Jason Hill
X 13, Granbury Invitational (Granbury)
X 13, Oakgrove/Franklin Lion Classic (Oakgrove Country Club, Franklin)
X 14, Fossil Ridge Run of the Panther meet (Keller Sports Complex, Keller)
X 14, Clear Lake Invitational (Miramar Park, Seabrook) - meet is full
X X X 14, Carrollton Greenbelt Championships (Carrollton Christian Academy, Carrollton)
X 14, Decatur Reunion Run (Decatur)
X 14, Keene Invitational (Byron Stewart Park, Cleburne) - contact Jason Hill
X X 14, Grace Community Invitational (Sky Ranch Christian Camp, Van)
X 15, Cedar Park Invitational (Cedar Park HS, Cedar Park)
X 15, Stallion Stampede (Samuell Farm, Mesquite)
X X 15, Moulton Meet (Moulton City Park, Moulton)
X 15, Lindsay Meet (Lindsay) - contact Robin Hess at 940-736-8690
X X 15, Marine Creek Classic (TCC Northwest Campus, Fort Worth) - meet is cancelled
X X 15, United ISD Meet (Texas A&M International University, Laredo) - contact Coach Salazar
X 15, Humble Invitational (North Harris College, Humble) - contact Matt Frost at 281-641-6437
X 15, Gerald Richey Invitational (Vandergriff Park, Arlington) - contact John Sauerhage at 817-272-5753
X 15, Flower Mound Invitational (Bakersfield Park, Flower Mound) - contact Andrew Cook at 972-762-9198
X 15, McKinney Invitational (Erwin Park, McKinney)
X 15, Malakoff meet (Malakoff) - contact coach DeArtis Nickerson, Jr..at 903-489-1378 or 489-1528
X X 15, Wildcat Invitational (Madill, OK) - contact Ron Love at 580-226-8002 or 580-795-3339
X X 15, West Trojan Meet (West)
X 15, Mission Invitational (Mission HS, Mission)
X 15, Oak Ridge Invitational (Conroe) - contact Dennis Muehlstein
X X 15, Running on the Warpath Invitational (Tom Moore High School, Ingram)
X X 15, Brazos Invitational (Brazos High School, Wallis)
X X 15, Seymour Invitational (Seymour) - contact Courtney Sims
X X 15, Eagle Pass Invitational (Eagle Pass) - registration form
X 19, Poolville JH Invitational Invitational (Poolville HS, Poolville) - boys and girls divisions; contact Jamie Jenkins at 940-682-6911 or 940-682-6673
X X 19, Ponder meet (Ponder)
X X 19, Hico Invitational (Hico)
X 19, Brewer Bear JH Meet #2 (Central Park, White Settlement)
X 20, James Smith Invitational (Camp Hoblitzelle, Midlothian)
X 21, Wildkat Invitational (Misty Meadows Girl Scout Camp, Willis ) - contact Dana Fossmo at 936-856-1299 (w) or 936-788-5830 (h)
X 21, Klein Forest Invitational (Collins Park, Houston)  - meet is full; contact Jack Sands at (w) 832-484-4706 or (c) 281-731-8417
X X 21-22, Ricardo Romo UTSA Classic (Brooks City Base, San Antonio)
X 22, Boyd Invitational (Myers Park, McKinney)
X X X 22, Running Jacks Invitational (Diboll)
X X X X 22, Run Through Dragon Country (Redwater)
X X 22, Texas A&M Invitational (College Station)
X 22, Gerry Garza Invitational (Northwood University, Cedar Hill)
X 22, Lake Highlands Invitational (Norbuck Park, Dallas) - contact Alonna Knott
X 22, Pine Tree Puddle Jump and Pig Trot (Katys Ranch, Kilgore) - contact Mike Darby at 903-295-5142
X 22, Conrad Classic (Conrad HS, Dallas)
X X 22, Dogwood Invitational (Palestine HS, Palestine) - registration form
X 22, Junior Dragon Invitational (John Cooper School, The Woodlands) - contact Scott Holland at 281-367-0900 ext 449
X 22, Iowa Park Invitational (Iowa Park)
X X 22, Royal Ann Reed Invitaitonal (Brookshire)
X 22, Westside Wolves MS Invitational (Houston) - contact Doug Guy at 713-899-8310
X X 22, Sweeny meet (Sweeny) - contact Marty Van Dyke at 979-491-8144
X X 22, Azle Invitational (Azle)
X X 22, Keller Classic (Keller)
X 22, K9 Classic (Garrison) - contact Sherri Newbury at 936-347-7000
X X 22, Tarkington Longhorn meet (Tarkington)
X X 22, Bobcat Invitational (Rio Hondo)
X 25, FEAST Patriot Flight Scoring Invitational (Brooks City Base, San Antonio)
X 26, FEAST Patriot Flight Scoring MS Invitational (Brooks City Base, San Antonio)
X X 26, Maypearl Red Panther Run (Lakeview Camp, Waxahachie)
X 26, Zephyr ISD meet (Zephyr) - contact DeAnn Perkins at 325-642-9818 or 325-739-5331
X 27, Gatesville meet (Country Club Golf Course, Gatesville) - varsity and JV boys and girls divisions; contact Michelle Bartch at 254-466-9979 or 254-865-8281
X X X 28-29, Islander Splash (West Guth Park, Corpus Christi)
X 29, Marcus II Invitational (Westchester Park, Flower Mound)
X X X 29, Hillacious Invitational (Brenham) - contact Jennifer Lane at 979-277-6570 x 1300 or Trenton Hall at 979-277-6570 x 2130
X 29, Brownsville ISD Invitational (Hanna High School, Brownsville)
X 29, Ken Garland Invitational (UNT Golf Course, Denton)
X 29, Dustin Rodriguez Run (Wylie) - 5A/4A Division and 3A/Under Division, JV/Varsity; contact Kate Wright
X X 29, Lion's Den Invitational (JC Park, Ennis) - Girls Gold (5000m), Boys & Girls Vars 1-3A, 4-5A, Boys & Girls JV, Boys & Girls Jr High; contact Lonnie Redning at lonnie.redning@ennis.k12.tx.us or RUNORDIE@yahoo.com or  972-875-3779
X X 29, Rider Raider Invitational (Lake Wichita Park, Wichita Falls)
X 29, Saints Race Invitational (Harvest Christian Academy, Watauga)
X X 29, Port Aransas Invitational (Port Aransas)
X X 29, Jim Ned Invitational (Jim Ned HS, Tuscola) - contact Jimmy Avery or Steve Bryant
X 29, RunTex Invitational (Austin)
X X 29, Lamar Invitational (Tom Bass Park, Houston)

OCTOBER

Y JH HS CO OP M Meet
X 1, Cameron Invitational (Cameron)
X 4, Wichita Falls HS Invitational (Wichita Falls) - contact Sam Reed at 940-781-2723 or Deborah Gonzales at 940-631-4330
X X 4, Livingston Invitational (Pedigo Park, Livingston, TX) - Varsity, JV, and Jr. High Divisions; contact Lisa Polk at  409-656-2396 (cell)
X 5, Lindale Meet (Garden Valley Golf Resort, Lindale) - contact Audrey Klein at 903-881-0744
X X X

5, CCA Invitational (Carrollton Christian Academy, Carrollton)

X 5, South Houston Invitational (Crenshaw Park, Pasadena) - meet is closed
X 5, Run for the Heck of It meet (Jacksonville) - contact Coach Story at 903-586-1704
X X 6, McNeil Invitational (Old Settlers Park, Round Rock) - contact Chris Cotten
X 6, Del Rio Invitational (Buena Vista Park, Del Rio)- 7th, 8th, JV Division, (1A-3A Varsity and 4A-5A JVís), and Varsity boys and girls; contact Ric Smith at 830-313-1608 (cell) or 830-7784350 (w)
X X 6, Temple meet (Lions Park, Temple)
X 6, Eastern Hills Invitational (Clark Stadium, Fort Worth) - contact Michael Prewitt at 817-266-8213
X X 6, Assault of Eagle Summit Invitational (Decatur)
X X 6, Eagle Invitational (Argyle HS, Argyle) - Varsity, JV and junior high divisions; contact Kathi Olson
X X X 6, Texas State Classic (Gary Job Corps, San Marcos)
X 6, McNeese State Cowboy Stampede (Lake Charles, LA) - contact Brendon Gilroy at 337-475-5278 or 337-540-8043 (cell)
X X X 6, Union Grove Invitational (Union Grove)
X 6, Nike South Invitational (Bear Branch Park, The Woodlands) - contact Dan Green at 936-443-3929 or Juris Green at 936.689-1929
X X 6, Grace Prep Invitational (Vandergriff Park, Arlington)
X 6, Bay City Invitational (Bay City) - contact Linda Smith at 979-245-5771 x 1904
X 6, University of Dallas meet (University of Dallas, Irving)
X 6, Marshall meet (Marshall City Arena, Marshall) - contact Faye Whitlow or Mark Coon at 903-927-8800 x1216
X 10, Brewer Bear JH Meet #3 (Central Park, White Settlement)
X X 10, Hamilton Pre-District meet (Hamilton)
X 11, Burkburnett Classic (Lucy Park, Burkburnett)
X 11, Odessa Invitational (UTPB Park, Odessa) - contact Tracey Borchardt 432-528-8674
X 12, Haltom Buffalo Stampede (Cross Timbers Park, North Richland Hills)
X 12, Ken Gaston Invitational (Lynn Creek Park, Grand Prairie) - contact David Hill at 817-504-5303 (cell)
X 13, Georgetown Invitational (Georgetown) - contact Kellye Richardson
X X 13, Deer/Bobcat Invitational (Comfort) - contact Billy Nabours at 830-995-6430 x 251
X X 13, O'Donnell Romp Through the Park (Forrest Park, Lamesa) - A, AA, and AAA schools, varsity, JV, and junior high divisions; contact Perri Clark at 806-428-3220 (h) or 806-428-3247 (w)
X 13, Rick Neill Memorial (Lake Park, Lewisville) - meet is full; contact Ray White at whiter@lisd.net or rayormiki@aol.com or 972-965-5131
X 13, Georgetown Invitational (Georgetown) - contact Kellye Richardson; a;ll entries must be sent to richardsonk@georgetownisd.org
X 13, Poteet "Run the Farm" Invitational (Samuell Farm, Mesquite) - meet is full; contact Doug Robinson at 972-882-5360 x 3
X 13, Lufkin Coke Classic meet (Abe Martin Stadium, Lufkin) - contact Jerri Kay Boyd at 936-526-5091
X 13, North Lamar Invitational (North Lamar HS, Paris) - contact LeAnn Henderson
X X 13, Calallen meet (Calallen HS, Corpus Christi)
X 13, Texas Lutheran Invitational (Seguin)
X 13, North Lamar Invitational (Paris) - contact LeAnn Henderson
X X 13, Round Top - Carmine/Festival Hill Invitational (Round Top) - contact Jamie Smith at 979-289-5604 (h) or 979-278-3252 (w)
X X 13, Connally meet (Waco) - contact Lisa Baucom at 254-644-4013
X 13, Liberty Invitational (Liberty)
X X 13, Crawford Invitational (Crawford) - contact Jason Buie at 254-855-7693
X 13, University of Dallas meet (University of Dallas, Irving)
X X `13, Bloomington Bobcat Invitational (Riverside Park, Victoria) - contact Edgar Vander Stucken at 361-897-2301 (w) or 361-935-8842 (cell)
X 15, Giddings Invitational (Giddings) - 1A/2A/3A and 4A/5A divisions; contact Jim Pat Darcey at 979-542-2057 (w) or 979-218-8604 (cell) or jimpat33@yahoo.com or jpd@giddings.txed.net 
X X 15, Pride of the Hill Country (Mason) - contact Sherry Keller at 325-347-1122
X X 17, Priddy Invitational (Priddy) - entry form
X 18. Cedar Hill Invitational (Valley Ridge Park, Cedar Hill)
X 19, Gerry Garza Invitational (Northwood University, Cedar Hill)
X 19, R. L. Turner meet (McInnish Park, Carrollton)
X 19, Magnolia ISD Invitational (Magnolia) - contact Jennifer Gegogeine
X 20, Gerry Garza Invitational (Northwood University, Cedar Hill)
X X X 20, Strake Jesuit meet (Bear Creek Park) - contact Mike Kerley 713-448-8446 or 713-882-4373
X X 20, Atlanta Invitational (Atlanta)
X 20, Texas Lutheran Bulldog Invitational (Seguin)
X 20, St. John's Ramble (Houston)
X 20, Dallas Coaches Association Invitational (Norbuck Park, Dallas)
X 24, Saints Run (All Saints Episcopal School, Fort Worth)
X 25, District 15-5A Championships (Abe Martin Stadium, Lufkin)
X 25, District 3-5A Championships (UTPB Park, Odessa)
X 25, District 9-3A Championships (Erwin Park, McKinney)
X 27, Oyster Creek Meet (Sugarland) - contact Jim Nawrocki

NOVEMBER

Y JH HS CO OP M Meet
X 3, UIL Region I Championships (Mae Simmons Park, Lubbock)
X 3, UIL Region II Championships (Vandergriff Park, Arlington)
X 3, UIL Region III Championships (Humble)
X 3, UIL Region IV Championships (San Antonio)
X 10, UIL State Championships (Old Settlers Park, Round Rock)
X 17, Nike Team Nationals South Regional Championships (Bear Branch Park, The Woodlands) - contact Dan Green at 936-443-3929 or Juris Green at 936.689-1929
 

 

Copyright © 2008 Phil Murray